VIANOČNÉ OSVETLENIE - AKO NA TO?
Dátum: 12. 11. 2012

Vianočné osvetlenie - Ako na to?

Časy, kedy sa na vianočný stromček dávali voskové sviečky, sú už dávno preč, dnes je v móde elektické osvetlenie. Pomaly aj u nás začína platiť pravidlo čím viac žiaroviek na stromčeku, v oknách alebo na dome, tým lepšie . Každopádne, žiarovky alebo LEDky sú omnoho bezpečnejšie , ako otvorený oheň. Ale iba vtedy, ak si ich vyberiete správne!

Na trhu je neskutočné množstvo rôznych blikajúcich reťazcov, svetelných závesov a všelijakých iných vianočných dekorácií. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je teraz "in", ale aj tomu, čomu by ste sa mali vyvarovať, aby Vás namiesto Ježiška nemuseli navštíviť hasiči a aby ste sviatky nestrávili v nemocnici s popáleninami.

 

Nakupujte iba tovar s certifikátom

 

Na rôznych trhoviskách sa v stánkoch hemžia vianočné osvetlenia s lákavými cenami. Lenže, podľa prieskumu Európskej únie asi 40% týchto produktov pochádza z Číny a nespĺňajú ani základné bezpečnostné požiadavky. Najčastejším problémom je vidlica, ktorá nie je chránená pri zasúvaní do zásuvky, kde máme 230 V. Ďalším problémom je aj slabá izolácia elektrického prívodu, ktorý môže prebíjať. Práve tieto výrobky majú na svedomí najviac úrazov elektrickým prúdom, vznietení vianočných stromčekov a rôznych popálenín. Preto je vhodnejšie kupovať vianočné osvetlenie v obchodoch so svietidlami, kde všetky svietidlá musia mať certifikáty a návod v slovenskom jazyku. Naviac, v prípade poruchy, tieto svietidlá môžete reklamovať, čo sa Vám na trhu nemusí vždy podariť.

 

Pre vonkajšie osvetlenie používajte  výlučne len svietidlá určené do exteriéru

 

Veľa ľudí ozdobuje okrem interiéru aj vonkajšiu časť domu alebo záhradu. V snahe ušetriť peniaze si ľudia vešajú aj von tie isté typy svietidiel, aké majú v obývačke. To, že exteriérové svietidlá sú niekoľkonásobne drahšie ako interiérové má svoj dôvod. Tieto svietidlá musia mať dostatočne vyoké IP krytie, musia odolávať zmenám teploty, sneženiu a daždivému počasiu. Nesmieme zabúdať na to, že aj voda alebo sneh sú vodivé a keby tieto svietidlá prebíjali, môžu spôsobiť vážne, často aj smrteľné zranenia.

 

Chcete ušetriť? Kúpte si LEDky

 

LED osvetlenie je síce drahšie ako klasické vianočné žiarovky, ale je oveľa úspornejšie. S klasickým reťazcom s mikrožiarovkami presvietite za 5 hodín asi 2 €, kým LEDky Vás za tú istú dobu budú stáť len niečo okolo 15 - 20 centov. Ďalšou výhodou LED osvetlenia je jeho životnosť, ktorá je 50- až 100 000 hodín.

 

Čo je tento rok "in" ? LED efekty a dekorácie

 

Tento rok sa už skoro do každej kvalitnej vianočnej dekorácie dávajú LED žiarovky. Môžete nájsť rôznych snehuliakov, soby alebo iné tvary, tak pre interiér, ako aj pre exteriér. Ďalším hitom sú aj rôzne svetelné závesy alebo cencúle do okna alebo na dom, ktoré majú rôzne efekty (blikanie, svietenie, mihotanie, padajúci sneh...). Pozrite si v našom webshope kategóriu Vianočné svietidlá a nechajte sa inšpirovať.