STOLNÁ LAMPA - SÚČASŤ KAŽDEJ DOMÁCNOSTI ALEBO KANCELÁRIE
Dátum: 29. 01. 2013

Stolná lampa - súčasť každej domácnosti alebo kancelárie

 

 

Stolné lampy sú neodmysliteľnou súčasťou každého interiéru, či už ide o domácnosť, študentskú izbu, kanceláriu alebo komerčné priestory. Stolné svietidlá nemajú len funkčný charakter, stále viac dôležitým kritériom pri ich výbere  je aj ich  prevedenie,  čiže design.               

                                                                          

 

Kancelárske lampy

 

Bez poriadnej stolnej lampy sa nezaobíde žiadna kanclelária. Stolné svietidlo v nej zastupuje dve funkcie. Prvou je základná vlastnosť svietidla, čiže vyžarovanie svetla. Nestačí však, aby lampa poskytovala dostatok svetla, musí byť aj flexibilná, aby sme mohli meniť smer svetla. Najlepšie je, keď sa  dá aj regulovať, pretože počas práce sa nám unavujú oči, čomu treba prispôsoboviť aj intenzitu osvetlenia.

Veľmi dôležitou súčasťou svietidla je sveteľný zdroj, ktorý v ňom máme. Namiesto klasických žiaroviek sa v dnešnej dobe používajú už úsporné žiarivky alebo LED diódy, ktoré majú nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť. Môžeme si z nich vybrať také, ktoré vyžarujú teplé biele svetlo (2700 K), studené biele (6500K) alebo neutrálne svetlo (4000 K). Niektoré stolné lampy sú už priamo vybevené LED diódami, ktoré tvoria súčasť svietidla a nie je potrebné ich vymieňať.

Druhou, tiež veľmi dôležitou, funkciou stolnej lampy je jej design. Keď sa nám ju podarí vhodne skombinovať s ostatným vybavením kancelárie, často sa stáva predmetom obdivu, prinajmenšom odzrkadluje dobrý vkus jej majiteľa.

 

Stolné lampy určené do domácnosti

 

Ide o svietidlá, ktoré ozdobujú stôl každého z nás. Môžeme ich rozdeliť na študenstské lampy a nočné lampy.

Každý študent, či už malý alebo veľký, trávi pri písacom stole množstvo hodín. Príprava do školy zaberá veľa času, obzvlášť písanie domácich úloh, príprava zošitov a učebníc na ďalší vyučovací deň alebo čítanie a písanie seminárnych prác, ktorých je počas študentských čias neúrekom. Preto by mal mať každý študent alebo žiak mať takú stolnú lampu, ktorá sa mu bude nielen páčiť, ale bude aj vydávať dostatok svetla.  Pri týchto svietidlách by sme mali uprednostniť ich účeľ nad dizajnom, ale v dnešnej dobe už tieto dva aspekty vôbec nie je problém zladiť. Na trhu je obrovské množstvo študentských lámp, s rôznymi svetlenými zdrojmi. Najčastejšie sa používajú svietidlá s halogénovými žiarovkami, so žiarivkami alebo s LED diódami. Ak máte na stole málo miesta, sú k dispozícii aj také svietidlá, ktoré sa dajú prichytiť na dosku pracovného stola. Ak pri stole nemáte už žiadnu voľnú zásuvku a nechce sa Vám ťahať predlžovačku, existujú aj stolné lampy, ktoré sa dajú napájať prostredníctvom USB kábla priamo z počítača alebo notebooku.

 

Nočné lampy sa väčšinou dajú kúpiť ako súčasť "rodiny" svietidiel. Stolnou lampou tak môžete v tom istom dizajne doplniť hlavné svietidlo, prípadne stojačku alebo nástenné svietidlo. Zladený dizajn dodá Vášmu interiéru akýsi "šmrnc". Ak večer radi čítate v posteli, doprajte si takú lampu, ktorá vydáva dostatok svetla ( s takým tienidlom, ktoré dobre prepúšťa svetlo), vače oči to určite ocenia.

 

Keď potrebujete stolnú lampu do kancelárie, na študentský stôl alebo len ako dekoráciu do Vášho domu alebo bytu, pozrite si našu ponuku stolných svietidiel. Veríme, že si z nej vyberie každý, aj ten najnáročnejší zákazník.