LED pásy sú efektívnym riešením osvetlenia, ktoré Vám umožnia podsvietiť si želanú plochu (napríklad šatníkové skryňu, kuchynskú linku) alebo vytvárať profesionálne svetelné efekty, a to všeto s minimálnou potrebou úsilia.
Pod pojmom LED pás rozumieme samolepiaci ohybný pásik, na ktorom sú osadené LED diódy, najčastejšie v SMD prevedení. LED pás je vďaka svojej konštrukcii vysoko ohybný, čo umožňuje jeho použitie aj na osvetlenie takých miest, kde by ste iné zdroje svetla nemohli použiť kôli ich veľkosti.
LED svietidlá môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: jednofarebné LED a RGB LED (meniace farbu). Z jednofarebných LED pásov sú najrozšírenejšie teplá a studená biela. Tieto sa používajú hlavne na osvetlenie skriniek, alebo sa pripevňujú pod kuchynskú linku, a tak slúžia na osvetlenie pracovnej dosky. Pri viacfarebných LED pásoch sú použité špeciálne typy LED diód - RGB ledky - ktoré obsahujú tri základné farby: červenú (Red), zelenú (Green) a modrú (Blue). Z týchto základných farieb je možné namiešať si pomocou ovládacej jednotky rôzne farebné odtiene. Viacfarebné pásy sa používajú hlavne ako dekoratívne osvetlenie do rôznych podhľadov, pod poličky, do skríň alebo na rôznych ďalších miestach.
Ďalšou vlastnosťou LED pásov je to, že sa zvyčajne napájajú na 12 V, niekedy na 24 V. Informácie o napájacom napätí sú vždy uvedené v popise konkrétneho LED pásu. Intenzita svietivosti LED diód umiestnených na páse je závislá od pretekajúceho prúdu, preto je dôležité, aby ste použili napájacie zdroje (transformátor) so stabilizovaným výstupom. Tieto zdroje sú dostupné v dvoch základných kategóriách: na priamy prívod elektriny a s napájaním prostredníctvom elektrickej zásuvky (zásuvkové adapréry). V ponuke sú aj vodotesné trafá s vysokým krytím IP, ktoré sú vhodné pre použitie v exteriéri alebo do vlhkého prostredia.
Na všetkých zdrojoch je uvedené maximálne zaťaženie, ktoré znesú (napr. 30 W). Nikedy sa stretneme aj s údajom "od - do", napr. od (10W do 30W), čo znamená, že trafo je vhodné pre LED pásy so spotrebou minimálne 10W a maximálne 30W. Ak by ste na tento zdroj napojili LED pás s menšou spotrebou (napr. 5W), nebude Vám vôbec svietiť, a to z toho dôvodu, že transformátor sa zapína až pri odbere 10W. Treba samozrejme rešpektovať aj maximálne zaťaženie, lebo ak na transformátor napojíte LED pás s vyšším odberom, trafo sa prehreje a prestane fungovať.
V tejto chvíli si môžeme položiť otázku: Ako zistím, aký zdroj potrebujem? V prvom rade je potrebné, aby ste si vypočítali odber Vášho LED pásu. Je to velmi jednoduché. Na väčšine LED pásov je uvedená spotreba na 5m alebo na 1m. Jednoducho si vynásobte dĺžku Vášho LED pásu so spotrebou na 1m a dostanete spotrebu Vášho pásu. Ak je však spotrebaná udaná na 5m, je potrebné vydeliť ju 5 a tak dostanete spotrebu na meter, ktorú si vynásobíte s Vašou dĺžkou pásu. Pre lepšie pochopenie uvediem príklad:
- Kúpili sme si 1,2m LED pásu. Na balení je uvedená spotreba 24W na 5m.
- V 1. kroku si vyrátame spotrebu na 1m: 24/5= 4,8W.
- Teraz už len musíme vynásobiť našu dĺžku so spotrebou na 1m: 4,8 x 1,2 = 5,76W.
- Ak by ste s výberom vhodného zdroja predsa len mali problémy, kľudne sa obráťte na nás, radi Vám pomôžeme.
V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim napísať Vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré si môžete položiť pri výbere alebo inštalácii LED pásov:
Aký LED pás si mám vybrať?
Pred zakúpením LED pásu si treba vždy zvážiť, na aký účel ho chcete použiť (napr. na osvetlenie pracovnej dosky v kuchyni, doplnkové osvetlenie v izbe alebo obývačke, na osvetlenie reklamy atď.) Podľa toho si potom môžete vybrať LED pás, ktorý pre Vás bude vhodný. Na tie miesta, kde potrebujete viac svetla, je vhodné použiť vysokosvietiý LED pás s diódami typu SMD5050 alebo typ SMD3528 s dvojnásobným počtom diód. Tam, kde potrebojete skôr len "naládové" svetlo, stačí LED pás typu SMD3528 s počtom 300 diód na 5m.
Ako strihať LED pásy?
Led pásy môžeme strihať kľudne aj obyčajnými nožnicami. Dôležité ale je, aby sme ich strihali iba na vyznačených miestach, kde sa nachádzajú kontakty(piny) pre napájanie. Niekedy sú na týchto miestach vyznačené malé nožničky, ale keď tam nie sú, treba jednoducho hľadať medené kontakty. Minimálna dĺžka, pri ktorje môžeme LED pás strihať, je väčšinou 5 cm, niekdy 10 cm, vďaka čomu si môžeme nastrihať pomerne presne požadovanú dĺžku.
Ako nalepiť LED pás?
Na zadnej strane LED pásov sa nachádza kvalitná lepiaca fólia 3M, ktorá veľmi dobre drží na každom hladkom a odmastenom povrchu. Stačí odlepiť ochrannú fóliu a pásik nalepiť na požadovaný povrch. V prípade, ak máte povrch, o ktorm predpokladáte, že na ňom LED pás nebude dobre držať, alebo chcete mať LED pás chránený voči možnému poškodeniu, je možné použiť rôzne hliníkové lišty, do ktorých sa pásik osadí. Tieto lišty sa predávajú väčšinou v minimálej dĺžke 1m, čiže je potrebné narezať ich na požadovanú dĺžku.
Ako pripojiť LED pás ku zdroju?
Na každom konci 5 alebo 10 cm segmentov LED pásu sa nachádzajú kontakty, na ktoré je možné pripojiť vodiče (káble). Na tieto kontakty si môžeme káble naletovať alebo si zakúpiť špeciálne konektory, ktoré len jednoducho nasuniete na LED pás a konce pripojíte na zdroj. Pri výbere konektorov je dôležité, aby ste vedeli, či máte 8 alebo 10mm široký LED pás. Podľa šírky pásu si treba zvoliť aj koncovku.
Keďže LED pásy sa napájajú na jednosmerný prúd, je dôležité, aby ste káble, prípadne koncovku napojili správne. Pri kontaktoch nájdete znamienka + a -. Tieto znamienka sa nachádzajú aj na zdroji. Je dôležité, aby ste kábel, ktorý ste na LED páse pripojili na znamienko +, bol pripojený aj na zdroji k tmou istému znamienku. To platí aj pri použití nasúvacích konektorov. PRi viacfarebnch (RGB) pásoch si treba zvoliť koncovku pre RGB pásy, alebo pripojiť viac káblov, keďže tu nájdete viac kontaktov s označením R, G, B, a +. Tieto káble potom treba pripojiť k ovkádaču na RBG pásy (tiež podľa označenia) a ovládač sa pripojí ku zdroju.
Môžem LED pásy spájať?
Často sa stáva, že máme LED pásy na od seba vzdialenejších miestach (napríklad na policiach) a nechceme na kždý kus pásu dávať samostatný zdroj. V tom prípade sa na konce led pásov pripojí kábel, ktorý dáme tak na jeden ako aj na druhý kus pásu a jednoducho ich spojíme. Na tento účel je možné použiť aj vyššie spomenuté nasúvacie konektory ale obyčajnú dvojlinku, ktorá sa naletuje na konce pásov.
Dúfam, že tento článok Vám pomôže trochu sa zorientovať v oblasti LED pásov. V prípade akýchkoľvek otázok, sa prosím obráťte na nás, prípadne svoje komentáre alebo nápady môžete pridávať aj našu stránku na Facebooku.