OSVETLENIE KUCHYNSKEJ LINKY
Dátum: 30. 01. 2013

Osvetlenie kuchynskej linky

 

V kuchyni trávi veľa ľudí množstvo času. Preto je veľmi dôležité, aby sme ju mali správne a dostatočne osvetlenú. Okrem hlavného osvetlenia, ktorého úlohu väčšinou spĺňa klasický luster alebo stropnica, treba mať v kuchyni aj ďalšie, vedľajšie sveteľné zdroje, a to predovšetkým nad pracovnou doskou alebo pri sporáku. Osvetlenie kuchynskej linky si preto treba dobre premyslieť, aby nám poskytovalo dostatok kvalitného svetla.

Osvetlenie kuchynskej linky tvorí dôležitú úlohu aj z hľadiska bezpečnosti. Keď si nevidíte dobre pod ruky, je len otázkou času, kedy sa porežete alebo popálite. Najlepšie je, keď je kuchynská linka osvetlená po celej dĺžke. Na trhu existujú rôzne typy svietidiel, ktoré sa dajú navzájom poprepájať, čím dosiahnete rovnomerné osvetlenie pracovnej dosky. Na tento účel Vám veľmi dobre poslúžia aj LED pásy, ktoré sa inštalujú veľmi jednoducho, dajú sa strihať na mieru, majú nízku spotrebu a navyše poskytujú veľmi príjemnú farbu svetla.

 

Dôležité odporúčania

 

Osvetlenie kuchynskej linky treba realizovať tak, aby sme sa vyhli tomu, že si budeme tieniť vlastným telom. Preto sa odporúča umiestniť svietidlá na spodnú stranu horných skriniek. Svetlo Vám nesmie nikdy nesmie svietiť do očí a nesmie Vás oslňovať, preto sa najčastejšie používajú žiarivkové (trubicové) svietidlá alebo LED pásy. Niektoré svietidlá sa dajú navyše aj natáčať, čím si ich dokážete nasmerovať práve tam, kde potrebujete najviac svetla.

 

Vnútorné osvetlenie skriniek

 

Pravdupovediac, málokto myslí na osvetlenie kuchynských skriniek zvnútra. Oplatí sa však doňho investovať, obzvlášť pri väčších skrinkách,

kde sa nachádza veľké množvo tanierov, mysiek a rôznych iných kuchynských pomôcok, kde nám vnútorné osvetlenie pomáha ľahko sa

v nich orientovať. Na tento účel sú tiež vhodné LED pásy, prípadne nejaké malé svietidlá na batérie, ktoré sa dajú prilepiť na vnútorné steny skriniek a zapínajú sa stlačením krytu svietidla. Nevýhodou týchto svietidiel je ale to, že v nich musíme často vymieňať batérie.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom kuchyského osvetlenia alebo iných svietidiel, neváhajte a kontaktujte nás. Radi Vám poradíme.