NAJPOUŽÍVANEJŠIE TYPY PÄTÍC
Dátum: 15. 10. 2012

V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo svietidiel, do ktorých sa dávajú rôzne druhy žiaroviek s odlišnými koncovkami (pätice).Ich protikusom je objímka, ktorá je namontovaná na svietidle. V tomto článku uvedieme niektoré typy pätíc, s ktorými sa najčastejšie môžete stretnúť.

Pätica je elektronická súčiastka, stavebný prvok každého svetelného zdroja, či už ide o nejaký veľký luster alebo o malú ručnú baterku. Táto súčiastka slúži na mechanické upevnenie svetelného zdroja ku svietidlu. Okrem toho sa práve cez päticu dostáva elektrický prúd do žiarovky.

 

Pätica E27 (veľký závit)

Veľký závit je u nás najrozšírenejší, nájdete ho skoro vo všetkých druhoch svietidiel, či už ide o luster, nástenné svietidlo alebo stolnú lampu. Označenie E27 znamená, že ide o Edisonov závit s priemerom 27 mm. V súčasnosti sa tieto objímky na E27 vyrábajú s maximálnou záťažou 60W, ale dajú sa kúpiť aj keramické objímky, ktoré znesú väčšiu záťaž. Výhodou je, že objímka sa dá ľahko primontovať k svietidlu a v prípade prehriatia (pri použití príliš silnej žiarovky) sa dá ľahko vymeniť. Medzi nevýhody tejto pätice patrí to, že vykrútení žiarovky sú kontakty odkryté a voľne dosiahnuteľné, čo pri nesprávnom zaobchádzaní môže spôsobiť zranenie (kopne nás elektrina). Táto pätica bola typická hlavne pre klasické žiarovky, ale dnes sa už s veľkým závitom vyrábajú aj rôzne žiarivky alebo LEDky.

Použitie: lustre, stropné svietidlá, nástenné svietidlá, stolné a stojacie lampy....

 

Pätica E14 (malý závit)

 Ide tiež o Edisonov závit, ale v užšom prevedení, s priemerom 14 mm. Jeho použitie je podobné ako pri E27.
Okrem závitu E27 a E14 sa môžeme stretnúť aj s ďalšími podobnými závitmi, napríklad s E10, ktorý sa používa do ručných lámp a bateriek.

 

 

Pätica GU10

Táto pätica je typická pre halogénové žiarovky, ktoré sa väčšinou napájajú na 230V. Žiarovka sa do objímky osadí veľmi jednoducho, stačí ju tam vpychnúť a potom ju trochu pootočiť v smere hodinových ručiček. Objímky GU10 patria medzi najbezpečnejšie, vyrábajú sa z porcelánu a kontakty sú aj po vybratí žiarovky skryté.
V súčasnosti je na trhu aj množsvto LED žiaroviek s touto päticou.

Použitie: bodové svetlá, zapustené podlahové svietidlá....

 

 

Pätica GU5.3 alebo MR16

Žiarovky s touto päticou sa veľmi podobajú na žiarovky s päticou GU10. Zásadný rozdiel je, táto sa používa pre halogénové žiarovky na 12 V. Kontakty sú od seba vzdialené 5.3 mm. Montáž týchto svetelných zdrojov je veľmi jednoduchá, stačí ich vpychnúť do objímky.

Použitie: bodové svetlá, dekoratívne osvetlenie do vitrín, skríň.....

 

 

Pätica G9

Táto pätica je typická pre halogénový žiarovky na 230V. Výhodou týchto žiaroviek je, že sú rozmerovo pomerne malé, takže sa dajú použiť na takých miestach, kde je málo priestoru, ale potrebujeme intenzívne svetlo. Ich nevýhodou je, že po vyhorení alebo vybuchnutí žiarovky sa nám môžu kontakty oldomiť a veľmi ťažko sa potom vyberajú z objímky.

Použitie: bodové svietidlá, stolné lampy, stojacie lampy, lustre, stropné a nástenné svietidlá.4

 

Pätica G4

Žiarovky G4 sa "naoko" podobajú na G9. Rozdiel je v tom, že tieto sa používajú v svietidlách s nižším napätím (12V, 9V, 6V). Kontakty na žiarovky nie sú v tvare "u" ako pri G9, ale sú to jednoduché vidlice, vo vzdialenosti 4 mm od seba.

Použitie: bodové svietilá, stropné svietilá, stolné lampy....

 

 

Pätica G13 (T8)

Túto päticu nájdeme na žiarivkových trubiciach (neónkach) typu T8, čo sú klasické, staršie typy trubíc. Táto pätica sa náchadza na obidvoch koncoch trubice. Pri montáži treba žiarivku vložiť do objímok a zľahka pootočiť.

Použitie: kancelárske svietidlá, svietidlá pod kuchynskú linku, pracovné lampy....

 

Pätice G5/T5 a G4/T4

Tieto pätice sa používajú pri novej generácii žiarivkových trubíc. Veľmi sa podobajú na T8, ale kontakty sú bližšie k sebe a trobúci sú užšie ako T8.

 

Okrem vyššie spomenutých pätíc ešte existuje množstvo iný typoch, v tomto článku sme spomenuli len tie najpoužívanejšie. Dovoľte mi, aby som Vám dal jednu dobrú radu na koniec: Keď si pôjdete kupovať žiarovky a nie ste si istí, aký typ pätice potrebujete, zoberte si so sebou pôvodnú žiarovku, ktorú ste mali vo svietidle. Predítete tak možným nedorozumeniam a z obchodu budete odchádzať s tým, čo naozaj potrebujete.