ČÍM SA BUDE SVIETIŤ V BUDÚCNOSTI?
Dátum: 13. 06. 2012

 

 

 

 

Halogénové žiarivky, kompaktné žiarivky, LED žiarovky? Úsporné zdroje svetla sa stále viac presadzujú v domácnostiach.

 

 

Kompaktné žiarivky

Výrazom energeticky efektívne svetelné zdroje sa často rozumejú kompaktné žiarivky. Kompaktné žiarivky sú však len jedným druhom z viacerých existujúcich svetelných zdrojov s nízkou spotrebou energie. Kompaktné žiarivky si vďaka svojej vysokej efektívnosti už našli široké uplatnenie. Spotrebujú na rovnaký svetelný výkon o 65 až 80 percent menej energie ako klasická žiarovka.

Kompaktné žiarivky majú niekedy vonkajší plášť, ktorý skrýva rúrky naplnené plynom. Žiarivky sa tak ešte viac podobajú na klasické žiarovky. Kompaktné žiarivky  vydržia 6– až 15–tisíc hodín v závislosti od druhu a použitia. Životnosť klasických žiaroviek je iba okolo tisíc hodín.

 

LED žiarovky

LED žiarovky sa vyrábajú z vysokovýkonových LED diód. Svetelné diódy (LED) sú väčšinou známe ako kontrolky v elektronických zariadeniach, ale čoraz viac sa začínajú používať na osvetlenie domácností.

Svetelné diódy, známe pod skratkou LED, sú rýchlo sa rozvíjajúcou technológiou. Ako zdroj osvetlenia sa svojou efektívnosťou vyrovnajú kompaktným žiarivkám – dokonca vydržia ešte dlhšie. Svetelné diódy spotrebujú o 80 percent menej energie ako žiarovky a neobsahujú ortuť.