BODOVÉ OSVETLENIE
Dátum: 13. 11. 2012

Bodové osvetlenie

 Výber správneho osvetlenia je nepochybne jedným z hlavných pilierov spokojného bývania. Spôsobov, ako dosiahnuť ideálny stav, teda nemať doma málo osvetlené miestnosti, alebo naopak, príliš presvietené izby, je veľmi veľa. Jedným z nich je bodové osvetlenie.

Už samotný názov - bodové osvetlenie - vypovedá o tom, aký je hlavný princíp týchto svietidiel. Takzvané bodovky umožňujú namieriť svetlo na vybrané plochy tak, aby tieto miesta boli efektívne a štýlovo osvetlené. Bodové svietidlá existujú v dvoch havných prevedeniach: na stenu (svietidlo je umiestené na konštrukcii) a zapustené (svietidlo je možné zabudovať do steny alebo nábytku).

 

 

 

Výhody "bodoviek"

 

Bodové osvetlenie, oproti klasickým lustrom, umožňuje osvetliť interiér alebo exteriér podľa potrieb užívateľa. Nemusí sa využiť len na osvetlenie konkrétnych plôch, ale môže sa použiť aj ako hlavné svetlo. V tomto prípade ale treba vybrať vhodné typy bodoviek a čo najepšie ich rozmiestniť, napríklad osadiť ich do podhľadu.

 

Nevýhody bodového osvetlenia

 

Tak, ako každá minca má 2 strany, aj bodové svetlá majú popri výhodách aj nejaké nevýhody. Napríklad, pri nevhodnom rozmiestnení môžu odhalovať prípadné nerovnosti na strope, ktoré by pri použití klasického lustra zostali zakryté. Pri použití bodoviek môže dojsť aj ku kontrastu osvetlenia, ktorý môže byť nepríjemný pre oči a tým pádom nepriaznivo vplýva na celkovú pohodu v byte. Ďalšou, síce nie až tak podstatnou, nevhýhodou je aj ich údržba. Keďže bodové svietidlá bývajú rozmiestnené po celej miestnosti, ich utiertanie zaberie o niečo viac času, ako údržba klasického lustra.

Bodové osvetlenie je pre niekoho moderným a štýlovým riešením, pre iných zase môže byť úplne nepraktické. Preto si treba vždy premyslieť svoje požiadavky a potreby a na ich základe si vybrať tie správne svietidlá.