AKO SI VYBERAŤ SVIETIDLÁ
Dátum: 27. 09. 2012

 

Vítame  Vás na našich stránkach, na ktorých ponúkame veľké množstvo svietidiel a rôzny iný tovar, ktorý s nimi viac, či menej súvisí. Chcel i by sme Vám dať ešte zopár rád, ako postupovať pri kúpe a výbere svietidiel.  Pokúsim sa Vám jednoducho a čo najlaickejšie (po lopate) vysvetliť, na čo treba dbať, a na čo si dávať pozor. 
 
V prvom rade je potrebné vedieť, do akého priestoru bude svietidlo umiestnené, a ako silno potrebujeme aby svietidlo svietilo. Ja zvyknem vždy našim zákazníkom hovoriť príklad o tom, že „ak Vám padne na zem ihla, alebo maličká skrutka z okuliarov, aby ste ich našli“, potrebujete mať na každom mieste, a v každej miestnosti jeden silný zdroj svetla. K nemu si už môžete kombinovať doplnkové osvetlenie, alebo len orientačné svetlo.  Chcem Vám dať jednu dobrú radu, ktorú mi možno veľa ľudí bude chcieť vyvrátiť. Takzvané bodovky sú svietidlá ktoré boli vyrobené na to, aby svietili na určité body a zvýrazňovali veci na nich umiestnené. Nie vždy je dobré dať si bodovky ako hlavný zdroj svetla do miestnosti. Je to jedna z možností, ale krásne Vám ukáže veľké dizajnové svietidlo, ktoré už nie je iba zdrojom svetla, ale stáva sa nábytkom a doplnkom v interiéri, na ktorý padne zrak nie len Vás, ale aj obdiv Vašej návštevy.
 
V prípade, že bude svietidlo umiestnené vonku na dvore, v záhrade alebo inde v exteriéri, a tak bude vystavené prskajúcej vode pri polievaní, alebo pri daždi či snežení, potrebujeme svietidlo, ktoré je na takéto použitie od výroby určené, a má ochranu proti zatečeniu vodou. Táto ochrana sa označuje vyšším číslom IP, a to od IP44. Toto nájdete v popise k svietidlu. Takže pre zopakovanie, do záhrady, alebo do exteriéru, kde by sa svietidlo mohlo dostať do kontaktu s vodou (nie ponárať pod vodu), je potrebné, aby svietidlo malo v popise tzv. IP 44 alebo vyššie.
 
Čo sa týka zvýšenej ochrany v interiéri, tak treba spomenúť kúpeľňu. Tu je to špecifické. Existuje tabuľka, podľa ktorej je rozpísané kde v kúpeľni je treba aká vysoká ochrana IP. Ja prikladám pre orientáciu obrázok, ktorý Vám to popíše jednoduchšie ako texty v tabuľke. V praxi sa jedná o to, aby v prípade postriekania vodou, a kontaktu s ľudským telom neprišlo k tomu, že Vás „potrasie prúd“. Je to životu nebezpečný hazard, a tak niekedy je celkom fajn porozmýšľať nad tým a dodržať predpisované normy.
 
Ako vidíte na obrázku, miesta kde je najväčšie možné riziko kontaktu vody a svietidla, resp. človeka s elektrickým prúdom, je povolené používať iba svietidlá, ktoré fungujú pod napätím 12 Voltov. To znamená, že niekde ďalej od tohto rizikového miesta je umiestnené trafo, ktoré „prerába“ 240voltov na 12 voltov, a tak aj v prípade že by sa čokoľvek stalo, „kopne“ Vás prúd tak slabo, že to pre 99% ľudí nie je životu nebezpečné, iba nepríjemné. Na rovinu Vám však poviem, že takéto svietidlá sa nezvyknú montovať často, iba zriedka si niekto dáva svietidlo do vane, či na stenu sprchového kútu.
Podľa môjho názoru ale netreba v kúpeľni so svietidlami robiť extra veľkú paniku. Naozaj nie je nutné, aby ste mali všetky svietidlá s krytím určeným do bazénov alebo jazierok. Stačí dodržiavať návod z obrázku.
Čo sta týka farby svetla, pekne ukáže takzvaná studená biela, nakoľko pôsobí pre ľudské oko chladnejšie a všetko pod ňou pôsobí o niečo viac „čisto“. Tiež sa Vám „studená biela“ zdá byť silnejšia, čo v kúpeľni ocenia muži pri holení, a ženy pri maľovaní sa.
Do kúpeľne by som Vám odporučil použiť viac svietidiel. Jedno základné centrované zhruba na stred miestnosti, v prípade, že máte väčšiu kúpeľňu, tak dve svietidlá. Toto Vám zabezpečí dostatok svetla na všetky bežné aktivity v kúpeľni. Či už pri vkladaní prádla do práčky, umývaní podláh, sprchovaní sa a podobne. Odporučil by som každopádne ale ešte svietidlo buď nad zrkadlo umiestnené nad umývadlom, alebo napríklad dve svietidlá umiestnené po okrajoch zrkadla. Tieto sú veľmi vhodné najmä pri holení sa a maľovaní sa. Svietia Vám oproti tvári, takže im netieni nič a vy sa v zrkadle dobre vidíte. Je možné ešte použiť svietidlá, ktoré sú zabudované priamo v zrkadle, resp. sú súčasťou zrkadla tak, že Vám zrkadlo po krajoch svieti. Toto je veľmi efektné a pekné, ale častokrát je toto svetlo slabšie ako by ste potrebovali.
 
Čo sa týka WC, ak je súčasťou kúpeľne, tak môžete prípadne použiť jedno slabšie svietidlo nad neho, kľudne sa môže jednať aj o nejaké LED svietidlo, nie príliž silné. Toto svietidlo je možné využívať v prípade, že napríklad v noci keď rozospatí výjdete z postele, a v kúpeľni Vás ožiari najsilnejšie svietidlo v domácnosti, nemusí to byť príjemné, dokonca Vás to môže na istý čas prebrať a môže sa Vám potom horšie zaspávať. Takto si zapnete iba jemné orientačnejšie svetlo, a to je pre polospiaceho človeka oveľa príjemnejšie. Čo sa týka samostatného WC, je na zvážení čo Vám vyhovuje viac. Opäť ale spomeniem, že studená biela je efektnejšia na priestory, kde je vyžadovaný pocit hygienickej čistoty, no pre nočné návštevy WC je zase menej príjemná pre ľudský zrak.
 
Svietidlá do kuchyne sú veľmi dôležité. Treba si uvedomiť to, že v kuchyni trávi väčšina rodín veľa času. Niekto má kuchyňu využívanú dokonca častejšie ako obývačku alebo iné spoločenské priestory. V tejto miestnosti robíte veľa vecí, kde je nevyhnutná čo najlepšia viditeľnosť a čo najsilnejšie svetlo. Často sa stáva, že popri tom ako vy varíte, sa dokonca Vaše deti učia, alebo si partner/ka čítajú napríklad dennú tlač. Tiež potrebujete prečítať návod na niečo, alebo recept, navliecť ihlu, pozrieť dátum spotreby na výrobkoch. Snažím sa týmito príkladmi zvýrazniť skutočnú potrebu silného svetla v kuchyni. Do kuchyne, ako aj do iných miestností v dome odporúčam základné silné osvetlenie napríklad v strede miestnosti. Toto je svetlo pre všetky práce ktoré v kuchyni robíte.
Ďalej potrebujete mať dokonale nasvietené pracovné plochy. Preto je veľmi dobré, ak si pracovnú dosku kuchynskej linky riadne nasvietite napríklad nábytkovými svietidlami, zvyknú sa používať prevažne takzvané „podlinkovky“. Odporúčam nešetriť na týchto svietidlách čo sa týka kvantity. Čím viac svetla na linke, tým menej úrazov pri krájaní napríklad zeleniny alebo mäsa. Tiež si všimnete lepšie nedostatky na potravinách, hnilé časti zeleniny a podobne, a tak sa vyvarujete tomu, že si uvaríte polievku s „plesňovým korením“. V poslednom čase sa začína využívať na podsvietenie kuchynských liniek aj LED technológia a LED pásiky. LED pásik ale treba voliť s čo najsilnejšími LED diódami, prípadne radšej zdvojiť ho a dať dva vedľa seba. Väčšina LED pásikov ponúkaných na trhu sa používa iba na dekoračné účely, nie ako hlavné osvetlenie. K LED pásikom dostanete kúpiť aj lišty, do ktorých sa dajú tieto pásiky schovať a tak urobíte z obyčajného pásika svietidlo.
Dnes je časté, že je súčasťou kuchynskej linky aj barový pult, ktorý sa používa ako náhrada jedálne. Tu by som odporučil použiť svietidlá, ktoré visia zo stropu tak, že nevidíte svetelný zdroj (žiarovku), aby Vás to neobťažovalo pri jedení.
 
 
Do jedálne odporúčam tiež svietidlá, ktoré sú zavesené nad jedálenským stolom dostatočne nízko na to, aby Vás oslepoval svetelný zdroj (žiarovka). Pôsobí to nepríjemne, keď je svietidlo nad jedálenským stolom zvesené v zlej výške, a je v ňom silný svetelný zdroj. Stáva sa potom to, že nevidíte ani poriadne kto sedí oproti Vám, a ani čo máte v tanieri. Výšku je ideálne si nastaviť na svietidle podľa veľkosti stola a výšky stropu individuálne. Nastavte si ho tak, aby pre Vás stolovanie bolo príjemné. Do jedální odporúčam svetelné zdroje s teplou bielou farbou. Táto farba pôsobí ukľudňujúcejšie a príjemnejšie.
 
Obývačka je tiež dôležitá na riešenie osvetlenia. Toto je miestnosť, kde väčšina z Vás trávi asi najviac času zo svojho pobytu doma. Základ osvetlenia by som odporučil opäť svietidlo umiestnené v miestnosti tak, že ju riadne osvetľuje, to jest zhruba do stredu tej časti miestnosti, kde sa v nej najviac pohybujete. Je potrebné si uvedomiť, že toto svietidlo by malo dať dostatok miesta na to, aby ste našli v koberci už spomínaný napríklad spadnutý špendlík. Tiež sa v tejto miestnosti zvyknú učiť Vaše deti, zvyknete si tu čítať, hrať sa spoločenské hry, vyšívať a iné činnosti, kde sa vyžaduje veľmi dobrá viditeľnosť. 
Veľmi dobrá je trojkombinácia osvetlenia na strope. Toto riešenie doporučujem. Pod touto trojkombináciou myslím sadrokartónový podhľad v tvare písmena O, alebo napríklad U. Základ tak bude tvoriť v jeho strede spustený veľký luster, ktorý pôsobí ako nábytok a dotvára esteticky priestor. V podhľade môžu byť osadené bodovky, ktoré je možné zapínať samostatne. Ak dáte do nich silné LED žiarovky (väčšinou sú to svietidlá osadené päticou GU10, alebo MR16), urobia Vám dostatok svetla pre fungovanie v miestnosti. Nešetrite nimi čo sa týka množstva. Môžete ich dať radšej viac a dať slabšie žiarovky, ako by sa Vám malo po ich osadení zdať byť málo svetla. Taktiež zase nevravím, aby ste si nimi posiali strop a keď zažnete, budete v izbe potrebovať slnečné okuliare. Poproste napríklad elektrikára, aby Vám skúsil na päticu pripojiť jednu žiarovku z tých, ktoré budete chcieť použiť, a tak si večer vyskúšate v tme, ako svieti jedna. Je možné si nechať u odborníkov vypočítať koľko svetelných zdrojov s akou intenzitou svetla budete na danú miestnosť potrebovať, ale ako poznám väčšinu našich zákazníkov, tak túto možnosť určite nevyužijú a risknú to. O výpočtoch odborníkov sa preto nebudem rozpisovať nie preto, že by som si myslel že to za to nestojí, ale preto, že by som mohol napísať články o tom aké je to fajn, no aj tak by každý urobil po svojom. Túto vetu som napísal hlavne pre odborníkov, lebo za viaceré veci ktoré som napísal v tomto článku, by na mňa útočili. Zopakujem ešte raz dôležitú vec, tento článok nepíšem pre odborníkov, ale pre laikov a bežných ľudí, zákazníkov, ktorých mávame u nás na predajniach. Tých nezaujímajú odborné výrazy a rady svetelných architektov, potrebujú si iba vybrať svietidlo a namontovať ho spolu so susedom, alebo kamarátom podľa videí na youtube, alebo podľa rady kamaráta na telefóne.
         Aby som ale neodbiehal od témy obývačka. Je celkom fajn napríklad pri novostavbách myslieť na ďalšie doplnkové svietidlá, ktoré vedia pekne ukázať v priestore, alebo účelovo pomôcť. Spomeniem napríklad možnosť dať na stenu nad gauč svietidlá s jemným orientačným svetlom. Je to príjemné ak napríklad pozeráte film a odbiehate pre slané dobroty do kuchyne. Zabezpečí Vám to dosť svetla na to, aby ste nerozsypali po ceste, no zároveň to nepôsobí rušivo pre ostatných členov rodiny. Ak ste nemali takúto možnosť, a nemáte elektriku vyvedenú na tomto mieste, môžete vedľa gauča umiestniť napríklad dekoratívny stolík, a na neho položiť nočnú lampičku. Tiež veľmi dobrým riešením je takzvaná „stojačka“. Toto svietidlo je veľmi obľúbené, a nechápal som prečo až do okamihu, kým som si ho sám do izby nedal. Je ideálnym svetelným doplnkom do každej izby. Najideálnejšie je toto svietidlo vtedy, ak obsahuje stmievač. Ak si takéto svietidlo zadovážite do obývačky, poviem Vám, že bude svietiť skoro stále, lebo si na neho veľmi rýchlo každý zvykne. Dokonca je veľmi dobrý taký druh stojačiek, ktoré majú ešte jednu natáčaciu časť na čítanie. Toto keď umiestnite vedľa gauča, tak máte ideálne svietidlo na všetky príležitosti.
Vaše oči sa namáhajú pri sledovaní televízie, no vedci zistili, že ak máte za televízorom umiestnený veľmi jemný zdroj svetla, tak to pre Vaše oči nie je také namáhavé. Z tohto dôvodu sa často používa LED pásik nalepený zo zadnej strany televízora. Toto dokonca dnes už predávajú aj v obchode s čiernou technikou. U nás je možné kúpiť LED pásik a k nemu diaľkové ovládanie, aby ste ho mohli zapínať aj z gauča bez toho, aby ste sa museli navyše pohnúť. Do celej obývačky odporúčam teplú bielu farbu svetla. Teplá biela pôsobí veľmi príjemne najmä v zimnom období. Vytvára pocit väčšieho tepla v byte a pôsobí ukľudňujúco.
 
Pri výbere svietidiel do detských izieb je treba sa tiež zamyslieť nad tým, aby ste zabezpečili čo najviac svetla, a tak ochránili deti pred tým, aby si ničili zrak nedostatočným osvetlením. Tu by som tiež zvolil ako v každej miestnosti jedno základné silné svetlo v strede miestnosti. Toto je rozsvietené zo skúseností skoro stále. Keď sa deti hrajú, učia, obliekajú, proste skoro stále keď sa dieťa nachádza vo svojej izbe. Druhé veľmi dôležité svietidlo je svietidlo na písacom stole. Toto je neodmysliteľnou súčasťou každého učenia sa. Je silné, zabezpečí dobrú viditeľnosť na knihy pri čítaní, alebo na zošity pri písaní. Ďalším dôležitým svietidlom v detskej izbe je svietidlo umiestnené buď nad posteľou alebo na nočnom stolíku. Deti si zvyknú čítať v posteli, alebo sa učiť do školy. Potrebujú preto dobré svetlo na čítanie. Spomeniem ešte jednu formu svetla v detskej izbe, ktorá býva veľmi často dôležitá hlavne u maličkých detičiek. U nás sme ich nazvali „protistrašidlové svietidlá“. Sú to svietidlá, ktoré zabezpečujú orientačnú viditeľnosť v miestnosti tak, aby sa deti v noci nebáli a aby videli na cestu ak sa v noci rozhodnú ísť na WC, alebo za mamičkou či ockom do postele. Je to dobrá pomôcka a predídete veľa krát zbytočným malým úrazom. Do tejto sekcie sa budeme snažiť zháňať čo najviac svietidiel, nakoľko každý rodič ocení takéhoto svetelného pomocníka. Tieto svietidlá majú väčšinou veľmi nízku spotrebu, a tak nemusíte mať obavu z toho, že budú svietiť či už nonstop, alebo vďaka senzoru iba v noci. Odporúčam ich aj do chodby. Deťom urobíte radosť, ak im k posteli dáte ich vlastné ručné prenosné svietidlo, a ak môžu v noci s ním chodiť po dome či byte. Skúste to.
 
Na chodbách a schodištiach je potreba svetla individuálna. Ak sa jedná iba o prechodnú chodbu medzi miestnosťami, netreba si robiť veľké starosti s osvetlením. V takejto miestnosti strávite za celý deň možno pol minúty. Dôležité je, aby ste poriadne videli na zem, keďže je to prechodná miestnosť. Pekný efekt dodajú v takomto prípade svietidlá ktoré sa umiestňujú do steny zhruba vo výške od 10cm do cca 40cm nad úrovňou podlahy. Obvykle je osadené svietidlom s veľmi nízkou spotrebou ale tiež i nízkou intenzitou svetla. Zabezpečí Vám komfort napríklad pri tom, aby ste v noci nemuseli zapnúť svetlo na strope, ale dostatočne vďaka nemu vidíte na zem a viete bez problémov prejsť chodbou.