AKO OSVETLIŤ KÚPEĽŇU?
Dátum: 25. 01. 2013

Ako osvetliť kúpeľňu?

Väčšinou každý z nás začína svoj deň v kúpeľni. Vzhľad kúpeľne tak vplýva na našu náladu, ktorá nás v priebehu celého dňa sprevádza. Bohužiaľ, nebýva vždy táto miestnosť dostatočne veľká, často z nej chýbajú okná, kvôli čomu nám do kúpeľne nepreniká denné svetlo. Našťastie, aj napriek týmto nedostatkom, sa dá v kúpeľni vytvoriť príjemná atmosféra. Hlavnú úlohu tu zohráva osvetlenie.

V správne osvetlenej kúpeľni by sa mali nachádzať minimálne dva typy svietidiel: hlavné svetlo a osvetlenie zrkadla. Osvetlenie by malo dosahovať minimálne 200 luxov, väčšina odborníkov však odporúča až 300 luxov. Aby svetlo pôsobilo príjemne, musí byť rovnomerne rozptýlené v priestore. Nezabudnite, že svetlé obkladačky odrážajú svetlo oveľa viac ako tmavé. Správne zvolená farba obkladačiek Vám môže znížiť náklady na osvetlenie.

 

Hlavné osvetlenie

 

Hlavné osvetlenie kúpeňe sa vytvára predovšetkým sropnými svietidlami. Tieto svietidlá môžu byť namontované na strop alebo zapustené do stropu. Pri výbere osvetlenia treba brať do úvahy celý priestor kúpeľne: pri tmavých obkadačkách sa svetlo bude odrážať výrazne menej ako pri sveltých, preto je potrebný silnejší svetelný zdroj, prípadne väčší počet svietidiel. V menších kúpeľniach môžete nahradiť hlavné osvetlenie svietidlami pri zrkadle. V takom prípade by sa vedľa zrkadla mali nachádzať minimálne dve lampy - jedna vpravo a jedna vľavo.

            

 

 

Osvetlenie zrkadla

 

Treba mu venovať dostatočnú pozornosť. Správne zvolené svietidlá Vám uľahčia každodenné holenie sa alebo nanášanie makeupu. Svietidlá by mali byť umiestnené po bokoch zrkadla. Pri väčších zrkadlách sa odporúča umiestniť ešte jedno svietidlo nad zrkadlo, čím  sa dosiahne rovnomerné svetlo po celej ploche zrkadla. Dôležité je, aby sa svetlo z bočných svietidiel neodrážalo a nevytváralo tak oslňujúci efekt. Preto je vhodné zvoliť si také lampy, ktoých tienidlo je vyrobené z opálového skla, ktoré roztpyluje svetlo rovnomerne.

                                                                   

 

Náladové osvetlenie

 

 

 Náladové osvetlenie nie je pre zrak zásadné, zato však môže mať výrazne povzbudivé účinky na psychiku. Prisvietením esteticky vydarených zákutí radi upozorňujeme na miesta, na ktoré sme, ako sa patrí, pyšní. Môžete ním zvírazniť zrkadlo, umývadlo, sprchový kút alevo dokonca aj vodu. Na tento účel je najvhodnejšie použiť LED pásy  alebo bodové svietidlá.

                        

 

Dodržujte bezpečnostné predpisy

 

Jednou z najdôležitejších požiadaviek, ktoré treba brať do úvahy pri návrhu osvetlenia v kúpeľni, je bezpečnosť. Kúpeľňa je totiž priestor, kde sa elektrina stretáva s vlhkosťou.Preto je veľmi dôležité, aby ste pri riešení kúpeľnového osvetlenia boli dostatočne opatrní. Svietidlá musia mať dostatočné krytie IP. Existuje tabuľka, podľa ktorej je rozpísané kde v kúpeľni je treba aká vysoká ochrana IP. Ja prikladám pre orientáciu obrázok, ktorý Vám to popíše jednoduchšie ako texty v tabuľke. V praxi sa jedná o to, aby v prípade postriekania vodou, a kontaktu s ľudským telom neprišlo k tomu, že Vás „potrasie prúd“. Je to životu nebezpečný hazard, a tak niekedy je celkom fajn porozmýšľať nad tým a dodržať predpisované normy.

 
Ako vidíte na obrázku, miesta kde je najväčšie možné riziko kontaktu vody a svietidla, resp. človeka s elektrickým prúdom, je povolené používať iba svietidlá, ktoré fungujú pod napätím 12 Voltov. To znamená, že niekde ďalej od tohto rizikového miesta je umiestnené trafo, ktoré „prerába“ 230 Voltov na 12 Voltov, a tak aj v prípade že by sa čokoľvek stalo, „kopne“ Vás prúd tak slabo, že to pre 99% ľudí nie je životu nebezpečné, iba nepríjemné.